Mi is az a családállítás?
A családállítás egy önismereti módszer.
Bert Hellinger német pszichoterapeuta, katolikus misszionárius pap nevéhez fűződik a családállítás módszere. Dél Afrikában egy zulu törzsnél figyelte meg, hogy milyen gyógyító erejű az ősök tisztelete. Tanulmányozta, hogy a törzs tagjai hogyan gyógyítják egymást a közösségben.
„Aki nem ismeri el és nem vállalja a kötődést, az kötésben marad!”
Wilfried Nelles
Volt már lehetőséged ránézni, hogy milyen mintát hozol a családodból?
Mindannyiunk családi történetében előfordulnak nehezen feldolgozható események, amelyek kihatnak az életünkre, ezek például ilyen elakadást okozhatnak a mindennapjaidban:
párkapcsolati nehézségek...
karrier
problémák...
megmagyaráz-
hatatlan szomorúság...
visszatérő konfliktus helyzetek...
Kialakulásuk hátterében megoldatlan családi történetek állnak, amelyek káros öröklődő mintázatok formájában hatnak a jelen életükre.
Az örökségünk megismerése és elfogadása nem csupán a múlttal való szembenézést jelenti, hanem a mélyebb önismeret lehetőségét hordozza magában.
Amikor felismered és elfogadod a családi mintákat, képes leszel letenni, amit eddig teherként cipeltél és felfedezni az értékeket, kincseket amiket a családi rendszered rejt magában.
Elődeink tapasztalatait és érzéseit hordozzuk magunkban
Bert Hellinger megfigyelései alapján megalkotta a családi rend fogalmát, amelyet később a „szeretet rendjének” nevezett el.
Megfigyelte, hogy az életünket formáló minták és dinamikák gyakran generációról generációra öröklődnek. Mint más rendszerekben, úgy a családokban is van egy kölcsönhatás, egy láthatatlan kötelék, amely összekapcsolja annak tagjait.
Amennyiben a szeretet rendje sérül a családban, akkor az alábbi törvények mentén lehet helyreállítani:
A szeretet rendje – a családi energiamezőben ható 3 törvény
Hellinger a családi energiamezőben uralkodó törvényeket „a szeretet rendjének” nevezte el.
Három törvény a következő:
Odatartozás joga
A családi rendszer sérül, ha egy tagját letagadják, kitagadják elfelejtik.
Hely törvénye
A családi rendszer sérül, ha például a gyerek beáll egy válás esetén a másik szülő helyére.
Kiegyenlítődés törvénye
Adok-kapok törvénye. Szabály, hogy a jóból mindig többet adj vissza, a rosszból mindig kevesebbet.
A családállítás folyamata
A kliens, másnéven az állító megfogalmazza a problémáját, témáját, amivel érkezett. A csoportvezető kérdéseket tesz fel, hogy konkretizálja az állítás fő célkitűzését. Ezután az állító kiválasztja a csoporttagok közül, hogy ki képviselje a témája egyes szereplőit, minőségeit.
Amikor minden képviselő elfoglalta helyét a teremben, a résztvevők a szerepükből érkező érzéseiknek és benyomásaiknak engednek teret. Olyan is előfordul, hogy a családállítás szavak nélkül történik. A képviselők hatnak egymásra, az addig ki nem mondott igazságok kimondásra kerülnek és ennek segítségével van lehetőség gyógyítani az állító családi rendszerét.
Egy-egy családállítás folyamat kb. 1,5 órán keresztül tart. Egymás után 3-4 állítás zajlik a nap során.