Az integrál szemlélet kialakulása

Integrál szemmel képesek vagyunk egységes rendszerben látni a különböző tudományágak és spirituális irányzatok tanait. Az integrál megközelítés összekapcsolja az eddig látszólag ellentétes szemléletmódokat.

Az integrál szemlélet kialakulása

Az integrál szemlélet létrejötte

Ken Wilber az integrál szemlélet megalapítója és az integrál pszichológia szülőatyja. 1949-ben született Oklahoma City-ben. Megkezdett orvostudományi tanulmányait nem fejezte be és végül biokémiai szakon szerzett mesterfokú diplomát. A tudomány által adott egyoldalú, anyagközpontú válaszokat nem tudta elfogadni, ezért felhagyott a doktori képzéssel és saját szellemi útjára lépett. Megközelítőleg 3000 nyugati és keleti tudományos, filozófiai, pszichológiai és vallásos témájú könyvet elolvasva, ezek szintéziseként írta meg első saját szerzeményét, az 1977-ben megjelent Tudat Spektrumát. 

Magyarországon Gánti Bence alapította meg az Integrál Akadémiát, ahol az integrál szemléletről tanulhattam. 

Az integrálás alapsémája

Integrál szemmel nézni a világra azt jelenti, hogy képesek vagyunk egy egységes rendszerben látni, összegezni és felhasználni az emberiség által különböző tudományágakban és spirituális irányzatokban létrehozott tanokat. Az integrál megközelítés segít rendszerezni az információkat, és összekapcsolja az eddig látszólag ellentétes szemléletmódokat. Maga a rendszer több tényező mentén integrált: térben, időben és megközelítésmódban.

Az integrálás sémája
Készítette és engedélyezte: Gánti Bence, Az integrál pszichológia képzés oktatási anyagából.
Az integrálás sémája
Készítette és engedélyezte: Gánti Bence, Az integrál pszichológia képzés oktatási anyagából.

A térben történő integráció alatt azt értjük, hogy az integrál rendszer például földrajzi határok nélkül magába foglalja a nyugati tudományos és a keleti filozófiák, valamint az északi és déli kultúrák spirituális tanításainak ismeretét. Ez a megközelítés a globális kulturális sokszínűség teljességét célozza meg. 

Az idő dimenziójában való integráció azt jelenti, hogy az integrál szemlélet az egész történelmet felöleli. Ebben a kontextusban megtaláljuk az ősi, premodern idők tudását, amelyekben kialakultak a nagy spirituális hagyományok, mint például a szúfizmus, jóga, sámánizmus, kereszténység és buddhizmus. A modern kor a felvilágosodástól kezdve a XX. század közepéig terjedő időszakot jelenti. Ide sorolhatók a tudományos, materialista és racionalista megközelítések, valamint az ebben az időszakban megjelent pszichológiai irányzatok is. A posztmodern kor, amely a XX. század közepétől kezdődik, kritikusan szemléli a modern tudomány egyoldalú materialista megközelítését. A kvantumfizika, kulturális antropológia és transzperszonális pszichológia szellemében új tudományos rendszerek jelentek meg, amelyek a világ egészlegességének és holisztikusságának helyreállítására törekszenek. 

A megközelítésmódbeli integráció azt jelenti, hogy az integrál szemlélet azt célozza, hogy integrálja a tudományt és a spiritualitást, illetve a vallást. Mindkét területet elismeri és merít belőlük. Az integrál szemléletnek sikerül méltó helyet találnia a különböző pszichológiai irányzatoknak is anélkül, hogy ezek ismeretanyaga sérülne. 

Az integrál pszichológia 5 nagy ága

Az integrál pszichológia öt fő ága
Forrás: http://www.integralakademia.hu/rolunk/az-integral-szemlelet-lenyege/az-integral-szemleletrol-roviden
  1. A holonok tana és a négy kvadráns
  2. A tudatfejlődés szintjei (létramodell) 
  3. A tudatfejlődés sávjai (fejlődésvonalak) 
  4. A tudat állapotai (normál és módosult tudatállapotok) 
  5. A tudat típusai (állandó tudatszint jellegzetes tudati mintái, pl. enneagram)

Az integrál pszichológia az integrál szemléletnek egy alkalmazott területe. A korábbiak alapján tehát az integrál pszichológia a (nyugati) tudományos pszichológia és a (keleti, északi, déli) spirituális/vallási tanok időbeli és térbeli szintézise.

A téma folytatását itt olvashatod: A tudatfejlődés szintjei

Vélemények

Üléseket online és személyesen (Budapest, XI. Móricz Zsigmond körtér) egyaránt tartok. Szeretettel várlak Téged is, hogy együtt fedezzük fel az önismeret izgalmas világát!